Pletený nákrčník Na vinici

Pletený nákrčník Na vinici Katia Cotton Merino Craft
Kategorie: 
| 2 minuty čtení |
31.3.2023

Nákrčníky jsou osobitým doplňkem, který dodá jiskru i jednoduchému outfitu z trička a džínů. A nikdy mě nepřestanou bavit díky nespočtu barevných kombinací, tvarů, vzorů a postupů, jak si je uplést nebo uháčkovat.

Je to i jeden z nejkrásnějších dárků pro naše nejbližší. Darujeme totiž nejen praktickou věc, ale také svůj um, čas a energii, které do pletení vkládáme. Zkrátka to, že dárek vyrobíme vlastníma rukama a na míru, se počítá!

 

Můj poslední výtvor určený pro zachumlání krku je tvarovaný nákrčník z úžasné příze COTTON-MERINO CRAFT od mladé značky CONCEPT BY KATIA. Jde o propracovanou směs bavlny (70 %) a měkkoučkého extrafine merina (30 %). Příze má řetízkovou strukturu, rozhodně se nebojte příze tohoto typu zkoušet. Pletou se jedna báseň, vlákno je kompaktní, nemá tendenci se třepit, je odolné. Vybrala jsem si barvu 203, podzimní tóny hnědé, zelené a bordó.

 

Pletla jsem na kruhových jehlicích č. 5, hlavní část nákrčníku je pletená v kruhových řadách, tvarovaný cíp pak v řadách tam a zpět. Začala jsem jednoduchým lemem, který je pružný a nekroutí se, vznikne střídáním řad pletených hladce a obrace. Dále jsem pletla perličkovým vzorem v kruhových řadách do výšky 20 cm. Následuje tvarování pleteniny od zadního středu, v každé řadě jsem hladce spletla dvě oka a do konce řady pokračovala perličkovým vzorem. Velikost je pro mé potřeby tak akorát, abych měla dobře ochráněnou zadní část krku. Nákrčník lze nosit směřovaný cípem vpřed nebo na rameno, já sama raději druhou variantu :-).

 

Pletení nákrčníku podle našeho návodu zvládne i začátečník, není to žádná věda. Spotřebovala jsem celkem 135 g příze. Při navazování dalšího klubíčka prosím přízi nikdy nesvazujte uzlíkem. Vždy si nechte volný konec, který pečlivě zapracujete do pleteniny, aby nebylo nic vidět a nerušilo při pletení. Uzlík toto nikdy neumožní.

 

Podrobný návod si můžete stáhnout zdarma. Těšíme se na sdílení fotek vaší práce!

 

Návod na pletení tvarovaného nákrčníku z příze CONCEPT BY KATIA COTTON-MERINO CRAFT na kruhových jehlicích.  Krátký lem a perličkový vzor nechávají vyniknout samovzor