Při pletení ponožek je výhodné si práci rozdělit do pěti základních částí. 1. krok: lem ponožky...
Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 2. krok holeň
Pokud vás zajímá, jak plést horní lem ponožky, přečtěte si postup, jak na to:
2. krok: holeň - horní část ponožky
Pleťte podle své fantazie
Holenní část můžete plést hladkým žerzejem, pokračovat v pletení pružného vzoru jako na lemu ponožky, nebo využít i nejrůznější vzory podle své fantazie – krajkové, dírkové, strukturové, copy, kontrastní barvy apod. Při použití vzorů je důležité respektovat, aby se vzor po obvodu ponožky opakoval celý. Vždy si zkontrolujte, zda je počet ok vzoru dělitelný počtem ok na jehlicích. Většinou lze velikost vzoru upravit: zvětšit/zmenšit počet ok vzoru, vložit na začátek a konec sekvence oka pletená hladce nebo obrace.
Pokud s pletením ponožek začínáte, spolehněte se na samovzorovací příze a pleťte holeň hladce nebo pružným vzorem. Příze vám pod rukama bude sama vytvářet krásné vzorování, nebudete se rozptylovat počítám ok ve vzoru a můžete se tak lépe soustředit na tvarování ponožky. Až získáte trochu praxe, zpestřete si pletení vzory a jejich kombinacemi.
Vzor musí vždy plynule přecházet z holeně na nárt
V tuto chvíli je důležité se rozhodnout, zda budete stejný vzor opakovat i na nártové části, případně chodidle. Nárt budete plést nad oky druhé a třetí jehlice a vzor musí vždy plynule přecházet z jedné části do druhé. Pozor na plastické vzory, které mohou v obuvi tlačit na chodidlo nebo nárt nohy.
Jak vysoké budou vaše ponožky?
Holenní část ponožky určuje, jak vysoké vaše ponožky budou. Někdo je rád vysoké a plete např. 20 cm, někdo nižší a plete třeba jen 10 cm. Pokud tuto část výrazně zkrátíte nebo zcela vynecháte, upletete nízké ponožky ke kotníku.
Dopletli jste ponožku do potřebné výšky a jste v oblasti kotníku. Teď před sebou máte nejkomplikovanější část projektu, ale nebojte, zvládnete to v pohodě...