Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 2. krok holeň

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích
Kategorie: 
| 5 minut čtení
6.6.2024

Pokud vás zajímá, jak plést horní lem ponožky, přečtěte si postup, jak na to:

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích

Při pletení ponožek je výhodné si práci rozdělit do pěti základních částí. 1. krok: lem ponožky...

Start je úspěšně za  námi, teď se můžeme náležitě vyřádit. Jdeme na druhou část ponožky - holeň. Jde o jednoduché kruhové pletení a práce nám půjde rychle od ruky. 

Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 2. krok holeň

  1. krok: lem ponožky
  2. krok: holeň
  3. krok: pata
  4. krok: nárt a chodidlo
  5. krok: špička

 

 

2. krok: holeň - horní část ponožky

 

Pleťte podle své fantazie

Holenní část můžete plést hladkým žerzejem, pokračovat v pletení pružného vzoru jako na lemu ponožky, nebo využít i nejrůznější vzory podle své fantazie – krajkové, dírkové, strukturové, copy, kontrastní barvy apod. Při použití vzorů je důležité respektovat, aby se vzor po obvodu ponožky opakoval celý. Vždy si zkontrolujte, zda je počet ok vzoru dělitelný počtem ok na jehlicích. Většinou lze velikost vzoru upravit: zvětšit/zmenšit počet ok vzoru, vložit na začátek a konec sekvence oka pletená hladce nebo obrace.

 


Pokud s pletením ponožek začínáte, spolehněte se na samovzorovací příze a pleťte holeň hladce nebo pružným vzorem. Příze vám pod rukama bude sama vytvářet krásné vzorování, nebudete se rozptylovat počítám ok ve vzoru a můžete se tak lépe soustředit na tvarování ponožky. Až získáte trochu praxe, zpestřete si pletení vzory a jejich kombinacemi.

Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 2. krok holeň

 

Vzor musí vždy plynule přecházet z holeně na nárt

V tuto chvíli je důležité se rozhodnout, zda budete stejný vzor opakovat i na nártové části, případně chodidle. Nárt budete plést nad oky druhé a třetí jehlice a vzor musí vždy plynule přecházet z jedné části do druhé. Pozor na plastické vzory, které mohou v obuvi tlačit na chodidlo nebo nárt nohy.

Jak vysoké budou vaše ponožky?

Holenní část ponožky určuje, jak vysoké vaše ponožky budou. Někdo je rád vysoké a plete např. 20 cm, někdo nižší a plete třeba jen 10 cm. Pokud tuto část výrazně zkrátíte nebo zcela vynecháte, upletete nízké ponožky ke kotníku.

 

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích

Dopletli jste ponožku do potřebné výšky a jste v oblasti kotníku. Teď před sebou máte nejkomplikovanější část projektu, ale nebojte, zvládnete to v pohodě...