Jak pletu nízké ponožky se sportovním lemem?

Jak pletu nízké ponožky se sportovním lemem?
Kategorie: 
| 3 minuty čtení |
19.5.2024

Příchod teplejší poloviny roku u nás doma neznamená, že bychom ručně pletené ponožky odložili do hloubi skříně a vytáhli je zase až na zimu. Nosíme pletené ponožky celoročně. Máme totiž pěknou zásobičku v různých střizích a materiálech, takže jednoduše jen sáhneme po tom správném páru.

 

Jak pletu nízké ponožky se sportovním lemem? 

  1. Můj tip pro letošní jaro
  2. Ponožky těsně nad kotník s precizně zpracovaným lemem
  3. I nízké ponožky mohou bezvadně držet na nohou
  4. Ze 2 klubíček upletu 4 páry nízkých ponožek

 

Můj tip pro letošní jaro: Austermann Step 4 Cupcake

Oblíbená značka ponožkových přízí Austermann letos přišla s krásnou jarní kolekcí Step 4 Cupcake. Přiznávám, že jsem se zamilovala už do toho skvělého jména, no a když jsem klubíčka vzala do rukou,  hned bylo jasné, že právě z této příze budou moje nové ponožky. Vybrala jsem si poměrně výraznou barvu 487 Yummy a doplnila ji ještě výraznější 快乐, 脸 图标 jednobarevkou Pro Lana Sockenwolle Uni 4-fach 421 apricot. K jaru barvy zkrátka patří, tak jsem se vydala za svoji komfortní zónu! A dobře jsem udělala, příze k sobě perfektně ladí a hned po ránu mě dostanou na vlnu optimismu a dobré nálady. 

Ponožky těsně nad kotník s precizně zpracovaným lemem

Jarní ponožky v mém podání jsou sice nižší, ale kotník chci mít stále ještě skrytý a pěkně v teploučku. Ponožky sahající těsně nad kotník přímo vyzývají k tomu, abych si trochu pohrála s lemem, který často kouká škvírkou mezi obuví a kalhotami. Precizně zpracovaný lem vystřelí ponožky o level výše a je předpokladem k tomu, aby ponožky perfektně seděly.

Barevně výrazný lem jsem zpracovala jako dvojitý, je vysoký 3 cm a navíc jsem přidala se zvýšením nad patou. Je úžasně měkký, krásně obepne kotník a drží ponožku spolehlivě na místě i při vysoké zátěži. Opravdová pohodička od rána až do večera. Pro dvojitý lem vždy používám provizorní nahození, aby zůstal perfektně pružný a nebyl měl nadbytek materiálu v místě, kde ho nepotřebujeme. A prozradím vám i můj malý tip - vnitřní část pletu na menších jehlicích než vnější. Malý, ale velmi důležitý detail.

NožkyDoPonožky Návod na ponožky se sportovním lemem 014
NožkyDoPonožky Návod na ponožky se sportovním lemem 014

I nízké ponožky mohou bezvadně držet na nohou

Nízké ponožky jsou přirozeně náchylnější k tomu, aby se při pohybu posouvaly. Jak tomu předejít? Kromě funkčního lemu je také důležité dobře zvolit šířku ponožky a typ paty, který ideálně kopíruje anatomii nohy.

Podle mých letitých zkušeností je favoritem klasická pata s rovnou zadní stěnou a váčkem. Když ji navíc doplním vzorem, který patu zesílí a zároveň ji učiní měkkou a poddajnou, není nad čím váhat. Tento typ paty se často označuje jako německá a snadno se přizpůsobuje na míru pro vysoký i nízký nárt. 

Je důležité si uvědomit, že nošením se pletenina mírně roztáhne do šířky. Ponožky proto pletu těsnější, s menším obvodem než je reálný obvod nohy. Moje chodidlo je poměrně úzké, takže v oblasti nártu mívám obvykle méně ok než při nahození. Dosáhnu toho tak, že při ujímání klínku pokračuji v ujímání o něco déle a zmenším si průměr ponožky dle potřeby (počet ok na konci klínku je menší, než při nahození). Pro lidi, kteří mají chodidlo naopak široké, zase ujímám méně, klínek je kratší a chodidlová část širší. A tohle je právě to, co na ručním pletení miluji. Svoboda tvořit, přemýšlet, zkoušet a pracovat na nových postupech. Stále je se co učit a objevovat. 

NožkyDoPonožky Návod na ponožky se sportovním lemem 014

Ze 2 klubíček upletu 4 páry nízkých ponožek

Při pletení nečíhá žádná záludnost, ponožky jsou velmi rychle hotové a práce krásně ubíhá. Ze dvou klubíček budu mít hned tři páry nízkých ponožek ve vel. 36-37 (jedny váží 51 g) a ještě jedny dětské k tomu. A protože nerada pletu stejné věci, žádný z párů nebude stejný. Dvoje ponožky už jsou na světě - první mají jednobarevný lem a špičku, na druhé jsem použila metodu spirálového pletení. U třetího páru budu střídat samovzorovací a jednobarevnou přízi v proužcích po 4 řadách a u dětských ponožek ještě čekám, jaké přání projeví budoucí majitelka. Možná upletu samovzorovací lem, patu i špičku, ale tělo ponožky nechám jednobarevné.

 A jaké budou vaše ponožky pro letošní jaro? Inspiraci můžete najít v našich návodech a připravených sadách na pletení ponožek. Přejeme krásné a pohodové pletení 紫心 图标