Jak plést dvě identické ponožky z příze Katia Jacquard Symetric Socks

Jak plést dvě identické ponožky z příze Katia Jacquard Symetric Socks
Kategorie: 
| 4 minuty čtení |
6.6.2024

Pletení identických ponožek z jednoho klubíčka není vždy jednoduché. Příze Jacquard Symetric Socks je na to však perfektní. Opravdu snadno si uplete krásné žakárové ponožky, aniž byste museli sledovat grafy, měnit barvy příze nebo vyhledávat v klubíčku další opakování vzoru. Zručným pletařkám tak jde práce rychle od ruky a začátečnice se neztratí v návodech.

 

Postup pletení ponožek

V každém klubíčku Jacquard Symetric Socks najdete dvě části žlutě označené příze: první na začátku, druhou uvnitř klubíčka. Tyto části označují začátek každé ponožky. Žlutou část příze odstřihněte a začněte plést ponožku základní barvou. Nahoďte potřebný počet ok a rovnoměrně je rozdělte na ponožkové jehlice.

Postup pletení ponožek: nahození ok

Pružný lem

Pleťte pružným vzorem *2 hl., 2 obr.* v kruhových řadách. Výšku lemu zvolte podle svého uvážení, nečekejte na začátek žakárového vzoru.

Pružný lem

Pletení holenní části

Dále pleťte pouze hladce v kruhových řadách. Základní barva se v této holenní části změní na žakárový vzor.

Pletení holenní části

 

Tip: Pokud pletete ponožky menší velikosti a chcete holenní část zkrátit, je možné po upletení pružného lemu přízi odstřihnout, odmotat přízi v základní barvě a před začátkem barevného žakárového vzoru znovu odstřihnout. Na lem ponožky tak rovnou navážete pletením žakárového vzoru. Oba konce příze nesvazujte, ale pečlivě je zapošijte, aby vás uzlík v ponožce netlačil.

Pata ponožky

Jakmile žakárový vzor opět přejde do základní barvy, začněte plést patu. Můžete zvolit postup, který vám vyhovuje. Na obrázku je pata tvarovaná krátkými řadami. Všechny postupy mají společné to, že se pletou pouze na 2 jehlicích v řadách tam a zpět.

Pata ponožky
Pata ponožky

Chodidlo a nárt

Po upletení paty se vraťte ke kruhovému pletení dolní části ponožky. Hladce upleťte potřebnou délku chodidla až k prstové části, např. 20 cm pro ponožky velikosti 38/39. Základní barva příze opět přejde do žakárového vzoru.

Chodidlo a nárt

Špička ponožky

V prstové části vytvarujte špičku ponožky pomocí ujímání ok na pravé a levé straně současně. Zbylá oka uzavřete stažením do smyčky nebo pletacím stehem. Konec příze pečlivě zapošijte.

Špička ponožky

Druhá ponožka

Najděte v klubíčku další žlutě označenou část příze a začněte od tohoto místa plést druhou ponožku stejným postupem, jako jste pletli první.

Gratulujeme vám k vašim novým ponožkám!