Jak zvolit správnou délku kruhových jehlic

Jak zvolit správnou délku kruhových jehlic
Kategorie: 
| 4 minuty čtení |
31.3.2023

Pustili jste se do pletení většího projektu a zvažujete, jak dlouhé kruhové jehlice máte zvolit? Pokud jste nenašli doporučení přímo v návodu na pletení, pomohou vám následující tipy. Pro přehlednost jsme je rozdělili podle pleteného projektu.

 

Pletu svetr s kruhovým nebo raglánovým sedlem

Při pletení svetru bez bočních švů na kruhové jehlici je nejlepším vodítkem šíře pleteniny. Kruhové jehlice by neměly být delší, než je obvod pleteniny. Použijete-li delší jehlice, rychle zjistíte, že nedokážete roztáhnout oka po celé délce lanka a pletení nebude pohodlné. V tomto případě pomůže technika pletení magic loop, tedy postup, kdy z přebývající délky lanka vytvoříte smyčku mezi dvěma oky. 

Já sama tuto variantu nepreferuji a nejraději pletu na výměnných jehlicích, které umožňují variabilně měnit délku lanka. Pro pletení sedla stačí kratší jehlice v délce cca 40-60 cm, na pletení obvodu trupu jsou vhodné jehlice dlouhé 80 cm. Rukávy pleťte na krátké kruhové jehlici (výborně fungují zkrácené kruhové jehlice v délce 30 cm), nebo na ponožkových jehlicích

 

Svetr pletený ze samostatných dílů

Každý z plochých dílů svetru (přední díl, zadní díl, rukávy) zpracováváte samostatně, stačí vám tedy jehlice odpovídající polovině obvodu trupu. Pravděpodobně se vám bude dobře pracovat s jehlicemi dlouhými 40-60 cm. Pokud chcete u tohoto typu svetru připlétat pružný lem až na sešitých dílech, použijte jehlice o délce 80 cm, abyste pohodlně zpracovali oka předního i zadního dílu současně.

 

Pletu šátek

Pro pletení šátků se obvykle používají jehlice dlouhé 80 cm. Je také možné pracovat s různými délky lanka podle aktuální šíře pletení. Pro začátek tedy zvolit krátké jehlice a postupně přecházet na delší lanko. To lze buď přepletením na jiný pár jehlic (s delším lankem), nebo využít výměnné jehlice. Na výměnných jehlicích lze lanko prodloužit - buď pomocí spojky přidat další lanko, nebo přímo na jehlice napojit nové lanko v odpovídající délce. Výměnné kruhové jehlice zkrátka nabízejí maximální univerzálnost. Práce s nimi je snadná a efektivní, vřele doporučuji :-).

 

Vybírám jehlice na pletenou čepici

Pro pletení čepic se obvykle používá jehlice dlouhá 40 cm. Na větší tvarované modely můžete potřebovat i 60cm jehlice, na dětské čepičky se naopak budou hodit zkrácené kruhové jehlice o délce 30 cm. Specialitou těchto jehlic je to, že jejich pevné díly měří pouze 10 cm. Poskytují o něco menší oporu v dlani, ale po chvíli si na to zvyknete a práce je pohodlná.

Čepice se pletou také na ponožkových jehlicích. Klasická délka ponožkových jehlic je 20 cm, ale k dostání jsou i kratší varianty na dětské modely, nebo naopak prodloužené jehlice v délce 23 nebo 25 cm.

 

Pletení si chceme užít!

V každém případě je důležité mít jehlice, které vám dobře padnou do ruky, netlačí vás, nekloužou a dobře nabírají přízi. Kvalitní jehlice jsou sice dražší, ale můžete s nimi spokojeně plést celé hodiny bez únavy rukou, ramen nebo šíje. Pletení si přece chceme hlavně užít! 

Já sama nedám dopustit na výměnné jehlice, které mi dávají svobodu a volnost v rozhodování. Snadno se s nimi zkouší rozpracované modely, při kterém potřebujete dočasně použít delší lanko. Výhodná je i snadná výměna síly jehlic například po dopletení patentu. Lanka se dají výborně použít na dočasně odložená oka (rukáv, kapsa), stačí jen jehlice nahradit pevným uzávěrem. Výměnné jehlice jsou pro mě pohodlné, flexibilní a funkční řešení téměř pro každou příležitost.

 

Pozn.: Uvedené hodnoty prosím berte jako orientační, vždy je důležité vybrat podle vašeho konkrétního modelu a velikosti.