Dopletli jste ponožku do potřebné výšky a jste v oblasti kotníku. Teď před sebou máte nejkomplikovanější část projektu, ale nebojte, zvládnete to v pohodě...
Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 4. krok nárt
Pokud vás zajímá, jak plést patu, přečtěte si postup pro vypracování této nejnáročnější části ponožky:
Skvěle jste zvládli nejnáročnější část ponožky a vypletli si patový váček. Nyní je čas vrátit se k pletení v kruhových řadách. Ukážeme si, jak na pletení dolní části ponožky - chodidla a nártu:
Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 4. krok nárt
- krok: lem ponožky
- krok: holeň
- krok: pata
- krok: nárt a chodidlo
- krok: špička
4. krok: nárt - jak nabrat a plést nárt ponožky
V nártové části je dobré nechat dostatek prostoru, aby šla ponožka pohodlně oblékat a pěkně seděla. Zajistíte to tím, že naberete větší počet ok, než jste měli na jehlicích při pletení holeně. Postupně pak budete zase oka ubírat a zmenšovat obvod ponožky směrem k nižší části nártu. Tímto způsobem krásně vytvarujete nárt ponožky.
Nabírání nártu
V tuto chvíli vaše práce vypadá tak, že na jedné jehlici máte oka spodní části ponožky (v našem případě 18 ok) a na sponách odložená oka z 2. a 3. jehlice. Nyní potřebujete připojit patový váček a vrátit se k pletení v kruhových řadách. Proto naberete nová oka z obou stran paty.
Jak na to?
1. Na prázdnou jehlici naberte oka ze strany paty, tedy z krajových ok mezi dolní částí paty a sponou. V našem případě naberte 16 ok a na poslední oko umístěte značkovač.
Náš tip: Pokud jste pletli více než 15 dvouřad výšky paty z našeho modelového příkladu, budete také nabírat více ok ze strany paty.
2. Přepleťte odložená oka z pomocných spon na 2. a 3. jehlici a za poslední oko umístěte značkovač. V tuto chvíli už plete nárt, tedy na 2. a 3. jehlici buď pokračujte v pletení vzoru jako na holeni, nebo pleťte hladce. Značkovače označují okraje nártu, v těchto místech budete v dalších řadách ujímat, aby se ponožka směrem k prstům zužovala.
3. Na pátou jehlici naberte 16 ok z druhé strany paty a navíc na ni přepleťte hladce polovinu ok z první jehlice (v našem případě 9 ok). Zbývající polovinu ok z první jehlice přesuňte na jehlici, na kterou jste nabírali prvních 16 ok ze strany paty. Tato jehlice je nyní první jehlicí v kruhové řadě.
Teď máte opět oka na čtyřech jehlicích a pátou oplétáte. Zvýšili jste celkový počet ok, aby byla ponožka přes nárt dostatečně prostorná. V našem případě máte na první a čtvrté jehlici po 25 okách, na druhé a třetí jehlici po 16 okách.
Tvarování nártu
Při tvarování nártu potřebujete postupně snižovat počet ok v kruhové řadě a kopírovat tvar nártu.
1. kruhová řada: hl 3 oka před značkovač, 2 splést hl, 1 hl, zn. (= 1. jehlice); hl nebo dle vzoru k dalšímu značkovači (= 2. a 3. jehlice); 1 hl, 2 splést hl přetažením, hl do konce řady
2. kruhová řada: hl všechna oka (nebo dle vzoru oka na 2. a 3. jehlici)
Pro tvarování nártu opakujte 1. a 2. kruhovou řadu, až zůstane na jehlicích původní počet ok (v našem případě 64 ok).
Náš tip: Pro úzká chodidla uberte ještě o 1-2 oka méně, pro silnější chodidla naopak můžete ujímání ukončit dříve. Neváhejte během pletení ponožku zkoušet, jen pozor, ať se vám nevyvléknou oka z jehlic :-)
Pletení chodidla a nártu ponožky
Nyní jste překonali výšku nártu a vaše práce úspěšně spěje do finiše. Hurá do práce, za chvíli máte hotovo!
Pokračujte v pletení kruhových řad hladce nebo podle vašeho vzoru. Počet kruhových řad upravte dle požadované velikosti ponožky, tato část ponožky má končit v oblasti, kde začínají prsty. Pro snadnější orientaci vám poslouží naše Tabulka velikostí pro dětské i dospělé velikosti, kterou najdete v 1. kroku.
Gratulujeme, dostali jste se do finále! Teď už zbývá jen vytvarovat špičku a odměnit se pohodlím svých ručně pletených ponožek...