Lehký mohérovo-hedvábný šátek

Lehký mohérovo-hedvábný šátek
Kategorie: 
| 3 minuty čtení |
6.6.2024

Vzdušné, lehké a hřejivé oděvy a doplňky z mohéru udělají pohodu i z té největší zimy. Je to skvělé vlákno do chladných dnů. Pokud je navíc v kvalitě kid (tedy z prvního stříhání mladých angorských koz) a ještě doplněné prvotřídním hedvábím, je to prostě radost.

 

Jak na pletení šátku?

  1. Vybrat materiál - vzdušný a hřejivý mohér.
  2. Zvolit vzor - vroubky s dírkovými řadami a pružným lemem.
  3. Jak jednoduše upravit velikost šátku.

 

Vzdušný a hřejivý mohér 

Mohér často používám jako přípletové vlákno k jemnému merinu nebo vlně. Pletenina s mohérem získá zcela novou strukturu, objem a nadýchanost.

Tentokrát jsem ale chtěla lehoučký šátek, který mě ochrání během chladných rán a odpoledne ho snadno stočím i do malé kabelky. Pletla jsem proto pouze z jednoho vlákna příze Kid-mohér mit Seide. Je to bezpečné, protože kvalitní hedvábí dává mohérové přízi nejen nádherný lesk, ale také dostatečnou pevnost.

 

 

Vroubkový vzor s dírkovými řadami

Šátek je pletený ze středové části s rovnoměrným přidáváním na obou koncích. Použila jsem kruhové jehlice v délce 80 cm, které jsou tak akorát. Všechna oka se krásně vešla a lanko nebylo zbytečně dlouhé.

Vzor je jednoduchý a šátek je velmi rychle hotový. Z lícové i rubové části jsem pletla hladce. Vroubkový vzor jsem proložila několika dírkovými řadami, které pleteninu odlehčí a nahozená oka pleteninu pěkně rozšíří. Práci jsem ukončila pružným chytovým patentem.

 

 

Jak upravit velikost šátku

Návod na tento šátek je velmi jednoduchý a může mít nespočet variací. Délku šátku velmi snadno upravíme počtem vroubkových a dírkových řad. Pokud jsme s délkou spokojení, ale chceme šátek s hlubším středem, stačí naplést delší chytový patent. Žádné záludnosti, je to jednoduché televizní pletení :-). Pozor je potřeba dát jen při ukončování práce, aby okraj zůstal pěkně pružný.

Můj šátek má rozměry asi 190 x 38 cm a spotřebovala jsem na něj 75 g příze. Nezbylo mi vůbec nic, dopletla jsem do posledního metru. Šátek je krásně nadýchaný, pohodlně ho nosím dvakrát obtočený nebo jen tak přehozený přes ramena.

 

Podrobný návod na pletení mohérového šátku dáváme našim milým zákazníkům zdarma ke stažení.

Pusťte se do pletení ještě dnes :-)

 

Vzdušné, lehké a hřejivé oděvy a doplňky z mohéru udělají pohodu i z té největší zimy. Je to ideální vlákno do chladných dnů. Pokud je navíc v kvalitě kid (tedy z prvního stříhání mladých angorských koz) a ještě doplněné prvotřídním hedvábím, je to prostě radost.