Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 5. krok špička

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích
Kategorie: 
| 5 minut čtení
14.12.2023

Pokud vás zajímá, jak plést nárt, přečtěte si postup, jak napojit patu k nártové části a tvarovat jeho výšku:

 

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích

Skvěle jste zvládli nejnáročnější část ponožky a vypletli si patový váček. Nyní je čas opět napojit patu k nártu a vrátit se ke kruhovým řadám.

Gratulujeme, dostali jste se do finále! Teď už zbývá jen vytvarovat špičku a pak si užívat pohodlí svých ručně pletených ponožek. Pojďme si ukázat, jak plést špičku ponožky a zakončit práci. 

 

Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 5. krok špička:

  1. krok: lem ponožky

  2. krok: holeň

  3. krok: pata

  4. krok: nárt a chodidlo

  5. krok: špička

 

5. krok: špička - jak tvarovat špičku ponožky

Také špičku ponožek můžete plést mnoha způsoby. V každém případě je potřeba postupně ubírat oka z obou stran ponožky tak, aby nám na konci zbylo jen pár ok k uzavření. Tato část se obvykle plete hladce, aby měly prsty dostatek volnosti a pohodlí. Je však možné plně či částečně protáhnout vzor vyplétaný na nártu, méně obvyklé je pletení špičky obrace či perličkovým vzorem.
Osvědčilo se mi ujímání ok nikoli na dvou, ale na čtyřech místech současně. Špička je tak lépe tvarovaná a umožňuje volný pohyb prstů.

Ujímání ve špičce

1. kruhová řada: hl před poslední 3 oka na jehlici, 2 splést hl, 1 hl (= 1. jehlice); 1 hl, 2 splést hl přetažením, dále hl do konce jehlice (= 2. jehlice); hladce před poslední 3 oka na jehlici, 2 splést hladce, 1 hl (= 3. jehlice); 1 hl, 2 splést hl přetažením, hladce do konce jehlice (= 4. jehlice)
2. kruhová řada: hladce
Opakujte 1. a 2. kruhovou řadu, až na jehlicích zůstane maximálně 12 ok.

Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 5 krok špička
Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 5 krok špička

Dokončení

Zbývající oka sešijte pletacím stehem, spojíte tak špičku bez viditelného švu. Nebude nic rušit na pohled ani při chůzi. Rychlejší, ale méně efektní způsob, je stáhnout zbývající oka dvojitou přízí.
V každém případě velmi pečlivě zapošijte všechny volné konce příze, aby se během nošení neuvolnily. Pokud jste v patě použili zpevňovací přízi, zapošijte i její konce.
Hotové ponožky vyperte a nechte uschnout na blokovači ponožek (vhodné zejména u krajkových ponožek) nebo volně.

 

Bavte se a tvořte, držíme vám pěsti :-)

Skvělé, dostali jste se do finále, upletli jste si své vlastní vlněné ponožky. Každé oko je stvořené vašima vlastníma rukama, vaší šikovností a nadšením.
Pleťte dál, vytvářejte své originální návrhy, používejte zbytky přízí, nechte pracovat svoji fantazii a kombinujte. Praxí získáte své vlastní zkušenosti a fígle, jak plést ponožky tak, aby vám co nejlépe padly.