Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 1. krok lem

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích
Kategorie: 
| 5 minut čtení
6.6.2024

Než se pustíte do pletení, pečlivě si vyberte vhodnou přízi a pletací jehlice. Více informací naleznete v blogu Jak na ruční pletení ponožek.

Jak na ruční pletení ponožek

Pletení ponožek je jedinečný relax po pracovním dni. Spolehlivě si vyčistíte hlavu a pocítíte spokojenost i nadšení. Kombinací rytmické manuální práce obou rukou ...

Při pletení ponožek je výhodné si práci rozdělit do pěti základních částí:

  1. krok: lem ponožky
  2. krok: holeň
  3. krok: pata
  4. krok: nárt a chodidlo
  5. krok: špička

Toto rozdělení nám pomůže lépe se orientovat v návodech a soustředit svoji pozornost právě pletenou část. Ukážeme si postup při pletení od horní části ponožky ke špičce.

 

1. krok: lem ponožky

Začínáme

Nahoďte si celkový počet ok na jednu ponožkovou jehlici. Nahazujte volně, abyste neměli ponožku v horní části příliš staženou a mohli ji pohodlně oblékat přes patu. Pokud jste zvyklí při nahazování utahovat, použijte o číslo větší jehlice, nebo zvolte extra pružné nahození. Nahození dvojitou přízí zpevní okraj ponožky a je vhodné zejména pro tenké příze.

 

Tabulky velikostí pro ponožky pletené na 5 jehlicích pro dětské i dospělé velikosti:

Návod na pletené ponožky dětské velikosti
Návod na pletené ponožky dospělé velikosti

První řada

První řadu pleťte hladce a postupně rozplétejte oka na čtyři jehlice tak, aby byl počet ok na všech jehlicích stejný. Např. pokud nahazujete celkem 64 ok, rozpleťte na čtyři jehlice postupně po 16 okách. Při spojování pletení do kruhu si urovnejte oka na všech jehlicích správným směrem, žádné se nesmí přetočit. V této části ponožky budete stále dodržovat rozdělení ok na čtyři jehlice a pátou jehlicí oplétat. Začátek kruhové řady bude vždy mezi první a čtvrtou jehlicí (tj. nad patou). Pro lepší přehled si můžete první oko kruhové řady můžete označit značkovačem.

Pletení v kruhových řadách

Nyní postupujte stále v kruhových řadách a pleťte lem ponožky. Použijte pružný vzor, který vám vyhovuje – např. *1 hl, 1 obr*; *2 hl, 2 obr*; nebo *2 hl, 1 obr*. Chcete-li opravdu úhledný pružný lem, pleťte hladká (případně i obratká) oka za zadní nit, výsledek vypadá mnohem lépe, než při tradičním pletení hladkých ok zepředu. Trvá to o něco déle, ale stojí to za to. Lem můžete plést na silnějších jehlicích, jež jste použili také pro nahazování. Budete-li lem plést na stejných jehlicích jako ponožky, můžete ho ukončit hladkou řadou, ve které několik ok uberete. Nesnažte se mít horní lem příliš stažený, nepříjemně by vás tlačil. 

 

Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 1. krok lem

Výšku lemu si přizpůsobte

Lem obvykle pleteme do výšky 2-3 cm, ale vždy si upravte podle své představy.

Tipy pro individuální úpravu

Místo pružného lemu můžete použít například volný ozdobný lem pletený vroubkovým vzorem (*1. kruhová řada hl, 2. kruhová řada obr*, opakovat řady mezi **), perličkovým vzorem, křížit copánky, případně lem úplně vynechat. Až se z vás stane ponožkový expert, jistě najdete spoustu dalších možností: pikotky, háčkované lemy apod.
Chcete-li dosáhnout lepšího přilnutí ponožky k noze, můžete do prvních řad připlétat pružnou nit, někdo provléká vnitřní stranou lemu kulatou gumičku. Já sama tyto možnosti nepoužívám ani nedoporučuji. Moderní příze jsou dostatečně pevné i pružné, takže ponožky krásně sedí a nekloužou. Pružnost lemu upravte počtem ok, velikostí jehlic a použitým vzorem.

 

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích

Start je úspěšně za  námi, teď se můžeme náležitě vyřádit. Jdeme na druhou část ponožky (holeň), je velmi snadná a práce nám půjde rychle od ruky...