Jak na ruční pletení ponožek

Jak na ruční pletení ponožek
Kategorie: 
| 5 minut čtení |
23.2.2022

Pletení ponožek je jedinečný relax po pracovním dni. Spolehlivě si vyčistíte hlavu a pocítíte spokojenost i nadšení. Kombinací rytmické manuální práce obou rukou, zapojení různých částí našeho mozku a rutiny poskytnete svému tělu pocit spokojenosti a dovolíte mu produkovat hormony mírnící stres a přinášející dobou náladu.
Sáhněte po klubíčku a jehlicích a vyzkoušejte si to. 

 

Náš přehledný rádce vám pomůže a provede vás pletením ponožek od začátku do konce.

Vyplatí se věnovat nejprve pár minut výběru příze a pomůcek. Přece jenom s nimi strávíte pár hodin a významně ovlivní pocity při pletení.

 

Zaměřte se na:

  1. Výběr vhodné ponožkové příze
  2. Volbu jehlic na pletení ponožek
  3. Postup pletení od špičky nebo od lemu

 

1. Jak vybrat přízi na pletení ponožek?

Než se začnete zamýšlet nad vhodnou barvou, věnujte nejprve pozornost složení příze a její síle.


Složení ponožkové příze

Ideální ponožková příze obsahuje 75% panenské vlny a 25% polyamidu. Polyamidové vlákno se přidává pro zvýšení odolnosti a lepší tvarovou paměť úpletu. Bonusem navíc je úprava Superwash, která vás osvobodí od ručního praní a ponožky jednoduše vyperete pračce. Pro příznivce čistě přírodních přízí je nejlepší variantou směs vlny a lnu, např. ALB Lino od Schoppel Wolle. Len dodává přízi pevnost a odolnost bez přidání umělého vlákna.
Odolejte pokušení plést ponožky z čistě umělých (polyamidových, polyesterových) přízí, které jsou sice levné, ale na nošení se vůbec nehodí a nebudete se v nich cítit pohodlně.

 

Příze o síle 6 vrstev  je také poměrně silná. Pletení vám bude rychle přibývat a parádní teplé ponožkyna domácí (le)nošení budou za pár hodin na světě. Na ponožky do velikosti 44 budete potřebovat klubíčko o hmotnosti 150 g (návin cca 420 m).

 

Ponožky upletené z příze o síle 4 vrstev můžete nosit celodenně do běžné obuvi. Svým nožkám poskytnete nebývalé pohodlí a navíc vám bude z bot koukat jedinečná designovka! Na ponožky do velikosti 44 potřebujete 100 g příze (návin cca 420 m).

Ani v létě se pletených ponožek nevzdávejte

Vyberte si odlehčené 4vrstvé příze s příměsí bambusu nebo bavlny, které vlákno odlehčí a spolehlivě odvedou vlhkost od pokožky. Ponožky si upleťte ve snížené výšce ke kotníku nebo pod něj.


Kvalitu příze jsme vybrali, teď už jen zbývá sáhnout po vaší oblíbené barvě. K dostání jsou příze jednobarevné, ale i samovzorovací, které vytvářejí vzorování samy, bez nutnosti vyplétání a střídání barev. Začátečníkům tak umožní dobře se soustředit na techniku pletení a zkušeným pletařům zrychlí práci.

 

2. Jaké jehlice vybrat pro pletení ponožek?

Variant je mnoho - ponožkové jehlice, kruhové jehlice pevné i výměnné v běžných délkách (pro techniku pletení magic loop a pletení obou ponožek současně) nebo v kraťoučké ponožkové verzi, speciální ponožkové jehlice ve tvaru V atd. Vyzkoušejte si více možností a najděte tu, která nejlépe vyhovuje právě vám. Pozor jen na to, že při pletení na dvou klasických jehlicích není možné plést v kruhu, vzniknou tak švy na boku ponožky a také dojde k porušení vyplétaného vzoru. Proto pletení ponožek na dvou klasických jehlicích nedoporučujeme.

Ukážeme si základní postup pletení na ponožkových jehlicích

Jde o sadu 5 jehlic se špičkami na obou koncích, které mají délku 20 cm. Pro malé dětské ponožky lze použít zkrácené ponožkové jehlice s délkou 13-15 cm.

Při pletení na ponožkových jehlicích máme na čtyřech jehlicích navlečená oka, pátou jehlicí oplétáme v kruhových řadách. Pletení v kruhových řadách nám zaručí plynulý vzor po celém obvodu ponožky bez jakéhokoli narušení. 

 

3. Jaký postup zvolit při pletení ponožek?

Ponožky lze plést od špičky k hornímu lemu, nebo naopak postupovat od horního lemu ke špičce. V obou případech platí, že si ponožku můžeme rozdělit do pěti základních částí – lem, holeň, pata, nárt a chodidlo, špička. Vůbec se nestresujte tím, že to může vypadat složitě. Rozdělte si práci do těchto menších dílů, abyste se lépe orientovali, věnujte se vždy právě pletené části.


Připravili jsme pro vás přehledný postup pletení ponožek od horního okraje, který vás provede celým procesem. Získáte tak lepší představu, co vás čeká. Pomůže vám odstartovat vaši vlastní cestu, na které uplete mnoho krásných kousků, ať už toužíte po designových, elegantních, krajkových nebo třeba jednoduchých funkčních ponožkách. Navíc jsme přidali spoustu tipů, které jsme za roky pletení nasbírali. Vše pěkně na jednom místě.


Praxí získáte své vlastní zkušenosti a fígle, jak plést ponožky tak, aby vám co nejlépe padly. Zda vám lépe sedí užší a pevnější ponožky, nebo naopak upřednostňujete volnost a měkkost, zda máte raději vyšší nebo nízké ponožky, zda vám vyhovuje pravidelně a souměrně tvarovaná špička, nebo je pro vás lepší krátká, úzká či asymetrická špička.


Užívejte si čas strávený se svými jehlicemi, vytvářejte vlastní návrhy ponožek pro sebe, svoji rodinu a přátele. Naučte se používat zbytky přízí, kombinovat je navzájem, poznejte jedinečnost přízí s přidaným vláknem z bavlny nebo bambusu. Každé oko bude stvořené vašima rukama, vaší šikovností, nadšením a vaší fantazií...a to se počítá!


Bavte se a tvořte, držíme vám pěsti :-)

 

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích

Při pletení ponožek je výhodné si práci rozdělit do pěti základních částí. 1. krok: lem ponožky