Jakou ponožkovou přízi zvolit?

Jakou ponožkovou přízi zvolit?

 

Ponožky stejně jako kterýkoli jiný oděv můžete uplést v podstatě z čehokoli. Ale ne vždy je použitá příze vhodná pro zamýšlený výrobek. Ideální pro pletení ponožek jsou speciální ponožkové příze, které můžete nalézt i v naší nabídce. Pletení z této příze je, díky nádherným barvám a vzorům ...

 

Speciální ponožkové příze

Ideální pro pletení ponožek jsou speciální ponožkové příze, které můžete nalézt i v naší nabídce. Pletení z této příze je díky nádherným barvám a vzorům, které tato samovzorovací příze vytváří přímo zážitek a nošení takových upletených ponožek bývá prestižní záležitostí. Nehledě na to, že ponožky jsou velmi pohodlné a nosí se přímo úžasně.

 

Složení ponožkové příze

Typická ponožková příze obsahuje 75% vlny superwash a 25% polyamidu (nylonu). Vlna superwash je propraná a zbavená většiny lanolinu. Výhodou takto upravené příze je její dlouhá životnost a jemnost. Vlnu můžete vyprat v pračce na 40°C aniž by došla úhoně. Nylonová složka vlnu dále zpevňuje, aniž by ponožkám příliš ubíral na prodyšnosti.

 

Síla ponožkové příze

Příze se vyrábí v síle 4-vrstev a 6-vsrtev. Vrstva bývá označována často jako fach. 4-vrstvá příze je běžná síla ponožkové příze, kterou doporučujeme plést na jehlicích velikosti 2 - 2,5 mm. 6-vrstvá příze je pak vhodná k pletení na jehlicích velikosti 3 - 3,5 mm. Ponožky z této příze jsou pak silnější.

 

Příze pro tenké ponožky

Ponožky ze 4-vrstvé příze (příze je složena ze 4 nitek spojených dohromady). Některé ponožkové příze v této síle jsou v podstatě jednonitky. Takové ponožky jsou teplé a zároveň tenké, takže je možné je nosit do bot stejně jako běžné ponožky. Jelikož se jedná o kvalitní ponožkovou přízi, odpovídá tomu i její cena a také pletené ponožky jsou náročnější na výrobu. Na jehlicích velikosti 2 - 2,5 mm trvá upletení ponožek poměrně dlouho. Klubíčko 100g vystačí i na pánské ponožky velikosti 43-44.

 

Příze pro silné ponožky

6-vrstvé příze jsou silnější a výroba pletených ponožek je o něco rychlejší, ale také spotřeba příze je o něco vyšší. Tomu odpovídá velikost klubíčka 150g, které opět vystačí na pár pánských ponožek 43-44. Přízi doporučujeme na klasické tlusté ponožky, které budou teploučké a zároveň i hodně vydrží.

 

Ponožková příze s bavlnou

Pleteme také ponožky z ponožkové příze, kde je část Superwash vlny nahrazena bavlnou. Ponožky z této příze se chovají trochu jinak, než klasické ponožky. Příze méně pruží a ponožky z nich pak pleteme na jiný počet ok. Před pletením ponožky je pak vhodné uplést zkušební vzorek a následně se pustit do výroby ponožky. Bavlněná složka v této přízi bavlna je na oděr odolná méně.

 

Nejen ponožky, ale i svetry, rukavice, šály a čepice

V naší nabídce naleznete klasické pletací ponožkové příze, ale i příze které jsou vhodné nejen pro pletení ponožek. Ponožky z této příze jsou pak určeny pro opravdové horaly, hřejí, jsou jemné a měkké a zároveň díky úpravě Superwash také odolné.

 

 

 

DOPRAVA

Zásilky expedujeme
do 24 hodin.

VRÁCENÍ

Na vrácení zboží máte
14 dnů.

DOSTUPNOST

Všechny produkty máme
vždy skladem.

BALENÍ

Na balení zboží vždy
osobně dohlížíme.