Jakou ponožkovou přízi zvolit?

Jakou ponožkovou přízi zvolit?
Kategorie: 
| 2 minuty čtení |
13.2.2021

Výběr pletacích přízí je obrovský a můžeme tak mít problém se v nich zorientovat a vybrat si pro svůj projekt tu nejvhodnější. Ponožky lze uplést téměř z jakékoli příze, ale ne vždy pak budeme s výsledkem práce spokojeni. Pokud si chceme uplést ponožky, které se nám budou dobře nosit, budou dostatečně trvanlivé a budou se nám snadno udržovat, je důležité se zamyslet nad správným složením příze. Příze musí odpovídat tomu, zda chceme plést ponožky na domácí lenošení, do pohorek, nebo třeba letní krajkové ponožky. Nejprve tedy sledujme složení příze, až potom vybírejme barvu nebo vzor. Jen tak si upleteme ponožky, jejichž nošení bude prestižní záležitostí a budou nám dělat radost dlouhou dobu.

 

Co je důležité pro výběr ponožkové příze?

  1. složení příze a úprava Superwash
  2. samovzorovací nebo jednobarevná příze
  3. síla příze pro tenké nebo silné ponožky
  4. ponožková příze pro letní ponožky
  5. ponožková příze není jen na ponožky

 

Ponožkové příze

Typická ponožková příze obsahuje 75% vlny superwash a 25% polyamidu (nylonu). Pokud má vlněné vlákno úpravu superwash, znamená to pro nás jednoduchou údržbu, dlouhou životnost a současně jemnost výrobku. Superwash úprava je pro ponožky jednoznačně skvělou volbou, můžeme ponožky jednoduše vyprat v pračce na 40°C bez obav z jejich sražení nebo plstnatění. Polyamidová složka dodává ponožkám trvanlivost a zpevnění, aniž by jim ubírala na prodyšnosti. Ponožky z tohoto typu příze jsou měkké, elastické, hřejivé i dostatečně trvanlivé.

 

Vybrat si můžeme jednobarevné i samovzorovací příze. Na jednobarevných přízích nám výrazně vystoupí vyplétané vzory, je to tradiční klasika.

Samovzorovací příze jsou na ponožkách velmi efektní, přímo pod rukama nám vznikají nádherné vzory bez nutnosti střídání přízí a vyplétání složitých vzorů. Pletení ze samovzorovacích přízí je zkrátka zážitek. Je možné také kombinovat jednobarevné a samovzorovací příze o stejné síle. Zbytek samovzorovací příze, který nám zůstal z jiného projektu, stačí doplnit barevně sladěnou jednobarevnou přízí a vyplést z ní patu a špičku ponožky. Vypadá to kouzelně, nebojte se kombinovat podle své fantazie.

 

Nejvíce namáhanou částí ponožek je obvykle pata. Chceme-li prodloužit životnost ponožky, můžeme patu zpevnit použitím připlétací příze. Jednoduše si k pletací přízi přidáme navíc vlákno barevně sladěné připlétací příze, vytvarujeme patu a dále pokračujeme opět jen se základní přízí. Při dokončení ponožky pečlivě zapracujeme oba konce připlétací příze.

 

Síla ponožkové příze

Ponožkové příze se vyrábějí v různých sílách, čím silnější příze, tím silnější a huňatější ponožky upleteme. Obvykle se setkáme se 4vrstvou, 6vrstvou nebo 8vrstvou přízí.

 

Pro tenké ponožky na běžné celodenní nošení jsou vhodné 4vstvé příze (4 nitky spojené do jednoho pletacího vlákna). Používáme na ně jehlice 2-2,5 mm, podle toho, zda jsme zvyklé pletení utahovat méně nebo více. Obecně platí, že čím menší očka na ponožkách máme, tím jsou ponožky pevnější a trvanlivější. Tedy více utažené pletení s malými očky je předpokladem delší životnosti ponožky. Klubíčko o hmotnosti 100 g vystačí na pár ponožek do velikosti 43-44.

 

Silnější ponožky vhodné pro chladnější období upleteme z 6vstvé příze. Na tyto příze použijeme jehlice 3-3,5 mm. Díky silnější přízi je pletení rychlejší než u 4vrstvé příze, ale také znamená vyšší spotřebu. Klubíčka 6vrstvé příze v naší nabídce mají hmotnost 150 g a vystačí opět na ponožky do velikost 43-44.

 

Chcete-li si uplést super teplé ponožky na zimu, vybírejte z 8vrstvých přízí. Tyto ponožky nedoporučujeme do obuvi, ale spíše na domácí lenošení. Pleteme na jehlicích 4-4,5 mm a na pár ponožek do velikosti 43-44 potřebujeme 200 g (obvykle tedy 2 klubíčka).

 

Ponožková příze s bavlnou

Zvláště pro teplejší období jara a léta jsou vhodné příze s podílem bavlny, díky které nejsou ponožky tak teplé a hřejivé, ale spíše chladí. Bavlna je přírodní vlákno a dobře ho snáší i citlivá pokožka. Pletenina s bavlnou je méně pružná a je možné, že budeme upravovat počet ok, nezapomínejme tedy na zkušební vzorek. V nabídce máme také ponožkovou bavlněnou přízi s příměsí elastanu pro dobrou pružnost úpletu. Ponožky s podílem bavlny působí hladším dojmem než z běžné příze, díky přidané bavlně je vlákno méně „chlupaté“.

 

Ponožková příze s bambusem

Bambus je úžasné přírodní vlákno s přirozeně antibakteriálními vlastnostmi. Je to znamenitá volba pro letní období, pokožce přináší pocit luxusu a pohodlí, pletenina je chladivá a prodyšná. Na pohled výrobek získá mírný lesk. Při pletení ponožek z příze s podílem bambusu počítejme s tím, že pletenina bývá méně pružná a je tedy vhodné připravit si zkušební vzorek a případně upravit počet ok.

 

Ponožková příze není jen na ponožky

Ponožková příze je velmi univerzální příze, kterou zdaleka nemusíme používat pouze na pletení ponožek. Většina těchto přízí se hodí také na pletení svetrů, cardiganů, zimních doplňků jako jsou čepice a rukavice, nebo třeba na přehozy, deky a polštáře. Výhodou těchto přízí je vyšší trvanlivost daná podílem polyamidu, méně žmolkují a je možné je prát v běžné automatické pračce.