Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 3. krok pata

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích
Kategorie: 
| 5 minut čtení |
6.6.2024

Pokud vás zajímá, jak plést holenní část ponožky, přečtěte si postup - tato část je velmi snadná dává příležitost vaší tvořivosti:

 

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích

Start je úspěšně za  námi, teď se můžeme náležitě vyřádit. Jdeme na druhou část ponožky (holeň), je velmi snadná a práce nám půjde rychle od ruky...

Dopletli jste ponožku do potřebné výšky a jste v oblasti kotníku. Teď před sebou máte nejkomplikovanější část projektu - patu. Ale nebojte, zvládnete to v pohodě. 

 

Návod na pletení ponožek na 5 jehlicích: 3. krok pata

  1. krok: lem ponožky
  2. krok: holeň
  3. krok: pata
  4. krok: nárt a chodidlo
  5. krok: špička

 

 

3. krok: pata

Existuje spousta způsobů, jak uplést ponožkovou patu. Ukážeme si základní variantu. Krásně sedí na noze, pata má dostatek prostoru a pletenina nemá potřebu se nikam stáčet ani posouvat.

 

Pata je nejvíce namáhanou částí ponožky

Pokud chcete zvýšit její odolnost, přidejte k základní přízi ještě zpevňovací přízi a pleťte patu dvojitým vláknem (základní + zpevňovací příze). Zvolte barvu odpovídající barvě základního vlákna, nebo naopak kontrastní barvou zvýrazněte tuto část ponožky.

Nyní na čas opustíte kruhové pletení. Patu budete plést pouze nad polovinou ok, konkrétně nad oky první a čtvrté jehlice. Oka z druhé a třetí jehlice si odložte na pomocnou sponu. Pletení je tak pohodlnější a nemusíte se obávat, že vám oka utečou z jehlice.

Zadní část paty

Pleťte na 1. a 4. jehlici v řadách tam a zpět, z lícové strany hladce, z rubové strany obrace. 
V našem případě (nahozeno 64 ok) tedy postupujte takto: 1. řada: 1 sejm, 31 hl, otoč; 2. řada: 1 sejm, 31 obr, otoč. Pleťte v řadách tam a zpět, 1. a 2. řadu opakujte celkem 15x. 

Tip: Počtem upletených řad ovlivníte hloubku paty. Více řad znamená hlubší patu, která obvykle sedí lidem s vyšším nártem. 

Chcete-li mít tuto část ponožky zajímavější, pleťte lícovou řadu se sejmutými oky: 1. řada: 1 sejm *1 hl, 1 sejm*, otoč; 2. řada: 1 sejm, 31 obr, otoč. Pleťte v řadách tam a zpět, 1. a 2. řadu opakujte celkem 15x.

Hezky vypadá zadní část paty vypletená perličkovým vzorem nad jedním nebo dvěma oky. Hladce pletenou patu můžete ozvláštnit ozdobnými vroubky po stranách: 3 krajová oka pleťte z vnitřní strany hladce. Možností je nepřeberně, jistě si časem mnoho z nich vyzkoušíte.

 

Tvarování paty

Nyní jste dopletli k místu, kde potřebujete pleteninu stočit pod chodidlo. Je potřeba vytvořit váček, do kterého se může pata pěkně usadit. Pleteninu si pomyslně rozdělte na tři části. Od střední části budete k oběma krajům ubírat oka a tvarovat tak patový váček.

 


V našem případě postupujte takto: 1. řada: 1 sejm, 17 obr, 2 splést obr, 1 obr, otoč; 2. řada: 1 sejm, 5 hl, 2 splést hl přetažením, 1 hl, otoč; 3. řada: 1 sejm, 6 obr, 2 splést obr, 1 obr, otoč; 4. řada: 1 sejm, 5 hl, 2 splést hl přetažením, 1 hl, otoč. Pokračujte stále stejně, až na jehlici zbyde posledních 18 ok.

Tímto způsobem jste si vypracovali prostorný váček pro patu. Skvělá práce, zasloužíte si odměnu!

 

Postup pletení ponožek na pěti jehlicích

Skvěle jste zvládli nejnáročnější část ponožky a vypletli si patový váček. Nyní je čas opět napojit patu k nártu a vrátit se ke kruhovým řadám...