Jak pečovat o ponožky ze Superwash příze?

Jak pečovat o ponožky ze Superwash příze?

 

Ponožková příze, ze které pleteme ponožky ma úpravu Superwash. Jak pečovat o ponožky z příze Superwash? Jestliže jsou vaše ponožky upleteny z příze s úpravou Superwash, pak je můžete prát v pračce teplou vodou a běžným pracím práškem.

 

Všechny oděvy z příze s úpravou Superwash můžete bez obav prát v pračce. Používejte program na jemné nebo ruční praní, vyvarujte se příliš horké vody. Lze používat běžný prací prášek. Já raději používám prací prostředky s nižší pěnivostí nebo přímo určené pro vlněné oděvy. Někdy se uvádí, že je možné sušit v sušičce při nízkých teplotách. Doporučuji však použít klasický způsob sušení, protože nikdy nedokážete odhadnout změny teplot v bubnu pračky. Použijete-li příliš vysoké teploty při praní nebo sušení, může dojít k poškození vlněných vláken a následnému plstnatění a sražení. Obvyklá teplota praní je do 40 stupňů, ale může se lišit podle doporučení jednotlivých výrobců. U nás doma pereme ponožky běžně s ostatním prádlem (bez sušičky) a vydrží ve skvělé kondici několik let.

 

Praní ponožek v pračce

Pokud si ponožky pletete sami, najdete vždy doporučené prací symboly přímo na papírové etiketě klubíčka. Výrobci uvádějí i konkrétní složení a podíl jednotlivých vláken. Ze své zkušenosti nepororučuji používání sušičky ani v případě, že je výrobcem uvedena jako povolená. Existuje příliš velké riziko plstnatění a ztráty tvraru i pružnosti.
V případě, že jste ponožky od někoho dostali a neznáte jejich přesné složení, neperte je v pračce vůbec. U výrobků z neznámých materiálů buďte opatrní a dejte přednost ručnímu praní.

 

Ruční praní ponožek

U výrobků s neznámým složením je ruční praní jediná možnost, na pračku v tomto případě zapomeňte. Pokud ale jde o váš oblíbený kousek, tak vás to jistě neodradí. Ruční praní není žádné drama. Stačí vám prací prostředek, voda, dva ručníky...a trochu vašeho času :-). Jak na to?
 
Naplňte umyvadlo nebo kbelík vlažnou vodou a přidejte trochu pracího prostředku (nejlépe přímo určeného pro jemné nebo vlněné prádlo). Vložte ponožky (nebo jiný kus oděvu určený k vyprání) a jemně je stlačujte, aby voda mohla proniknout ke všem vláknům. Pracujte jemně, není potřeba pracovat silou, třít nebo jinak pleteninu namáhat. Nechte je ve vodě 10-15 minut a znovu promačkejte. Pak vypusťte vodu, vytlačte vodu z ponožek a pečlivě je propláchněte vlažnou tekoucí vodou, abyste odstranili veškerý prací prášek. Potom ponožky jemně stiskněte, vymáčkněte přebytečnou vodu a zabalte je do ručníku. Opět stlačte, aby ručník nasál co nejvíce vlhkosti. Nakonec položte ponožky na suchý ručník a nechte je volně doschnout. Pokud perete obzvláště jemný kousek, můžete je na ručníku zajistit pomocí špendlíků do požadovaného tvaru.
 
Ponožky samozřejmě perte po každém použití, abyste z nich odstanili nečistoty z obuvi, podlahy, ale také pot. Naštěstí schnou velmi rychle, takže si jejich nošení můžete užívat podle libosti.
 

 

DOPRAVA

Při nákupu nad 1500 Kč
doprava ZDARMA.

VRÁCENÍ

Na vrácení zboží máte
14 dnů.

DOSTUPNOST

Zásilky expedujeme
do 24 hodin.

VĚRNOST

Věrné zákazníky
rádi odměňujeme.