Ručně pletené ponožky s lístečkovým vzorem

ponožky s lístečkovým vzorem
Kategorie: 
| 3 minuty čtení |
07.12.2021

Sezona sandálků už pomalu končí a nožkám je potřeba dopřát pohodlí i v době končícího léta. Mým osvědčeným tipem jsou kotníčkové ponožky z jemného merina a kašmíru. Zaručené pohodlí na celý den, bez přehánění. Stačí jen správný materiál, trocha ruční práce a malý luxus je na světě. 

 

Jak plést ponožky s lístečkovým vzorem?

  1. Lístečký vzor pro pravou a levou ponožku.
  2. Pata jako z medových pláství.
  3. Špička ukončená pletacím stehem.
  4. Zapošít, vyprat a nosit!

 

Vyplétaný lístečkový vzor

Tentokrát jsem si ze své knihovničky vzorů vybrala jemný lístečkový motiv. Vypletla jsem ho vždy na vnějším boku ponožky, v páru tedy vždy poznám levou a pravou ponožku. Vzor s malými dírkami působí mile a dokonale se hodí ke končícímu létu. 

Na nártu jsem použila jednoduché střídání hladkých a obratkých ok, které se hodí k jemnému melírování příze.

 

ponožky s lístečkovým vzorem

 

Pata jako z medových pláství

Při pletení paty jsem použila vzor, který vypadá jako malé plástvičky medu. Je to asi můj nejoblíbenější typ paty, nádherně měkký i pružný a navíc výborně vypadá. Ideál bez chyb!

Pata navazuje přímo na pružný lem, ponožky mi tak dosahují právě do výšky kotníku. Přesně tak mi ponožky vyhovují, nesjíždějí v botách a lem je krásně pružný a pravidelný.

 

ponožky s lístečkovým vzorem - pata
ponožky s lístečkovým vzorem - pata

 

Špička ukončená pletacím stehem

Špičku svých ponožek tvaruji pravidelně ubíráním ok na čtyřech místech. Poslední neupletená oka uzavřu pletacím stehem. Žádné švy na pohled, žádné otlaky, horní (nártová) i dolní (chodidlová) část pleteniny splynou v jedno.

Možnost individuálních úprav na míru je při pletení téměř nekonečná. Každý z nás má nohu tvarovanou jinak, takže někdy při tvarování špičky ujímám pouze z jedné strany a pletacím stehem uzavírám větší počet ok. Takové ponožky pak mají špičku mnohem více plochou a vyhovují nohám s prsty v jedné úrovni. Jednoduchá úprava, díky které ponožky poskytnou nebývalé pohodlí.

 

ponožky s lístečkovým vzorem - špička
ponožky s lístečkovým vzorem - špička

 

Zapošít, vyprat, nosit

Zapošít, vyprat a je hotovo. Další ručně upletené ponožky jsou tu, stejně jako chladná rána. Podzim je krásný a těším se na všechny barvy, které si pro nás letos připraví.

 

Podrobný návod na pletení ponožek dáváme všem našim milým zákazníkům zdarma ke stažení.

Pusťte se do pletení ještě dnes :-)

 

Nízké ponožky ke kotníku z jemného merina a kašmíru jsou ideální do teplejších dnů i začínajícího podzimu. Pružný lem a bezvadně tvarovaná pata bezpečně udrží ponožky na místě, žádné klouzání v obuvi. Jemný lístečkový vzor po stranách ponožek se krásně doplňuje s melírováním příze. Originální, krásné, pohodlné po celý den.