Proč může být hmotnost klubíčka jiná než na etiketě?
Vlna je hřejivá, měkká a extrémně příjemná na nošení. Je také velmi hygroskopická, což znamená, že dokáže uchovat velké množství vlhkosti. I díky tomu má výborný tepelně-izolační efekt a dokáže udržet naši pokožku v suchu.
Proč může být hmotnost klubíčka jiná než na etiketě?
- Každé místo na Zemi má jinou klimatickou vlhkost
- Ve výrobě se klubíčka navíjí podle délky, ne podle hmotnosti
- Tmavší příze mohou mít kratší návin
- Každý materiál vlákna má jiné normy vlhkosti
Každé místo na Zemi má jinou klimatickou vlhkost
Vlna je suchá až do obsahu vlhkosti cca 35 %. V šupinaté struktuře vlákna i mezi silně zkadeřenými vlákny je tato „voda“ uložena v nejjemnějších částicích. Ve střední Evropě se pro pletací příze předpokládá za běžných klimatických podmínek relativní vlhkost kolem 14 %, ve vytápěných místnostech tato vlhkost klesá na 8-10 %, v mlze se hodnota zvyšuje nad 20 %.
Vlněný průmysl má původ v Anglii a v tamním přímořském klimatu má vlna relativní vlhkost asi 18,25 %. Tato hodnota je normou pro mezinárodní obchod. To znamená, že klubíčko vlny při vlhkosti 18,25 % musí vážit 50 g. Ve střední Evropě však klubíčka přirozeně ztrácejí určitou vlhkost, při cca 14 % zdejší vlhkosti váží jen asi 47-48 g.
Ve výrobě se klubíčka navíjí podle délky, ne podle hmotnosti
Ve výrobě se klubíčka nenavíjejí podle hmotnosti, ale podle délky. Tato délka se vypočítá podle cílové hmotnosti (50 g při 18,25 % relativní vlhkosti). Tento vzorec určuje správnou délku návinu bez ohledu na momentální vlhkost vlny v různých podmínkách. Při pletení je totiž rozhodující délka příze, ne její momentální hmotnost. V praxi jsou tak splněny zákonné požadavky bez ohledu na vlhkostní rozdíly.
Podnikové kontroly kvality tyto hodnoty velmi přísně sledují. Obvykle se kontrolují jednotková balení po 0,5 kg nebo 1 kg. Malé odchylky mezi jednotlivými klubíčky jsou z výrobních důvodů tolerovány.
Tmavší příze mohou mít kratší návin
Další zvláštností vlněných přízí je skutečnost, že proces barvení ovlivňuje jejich hmotnost: tmavší příze mírně ztěžknou, světlejší barvy jsou mírně lehčí. Při dané gramáži a správné vlhkosti tak bude mít tmavší příze o něco kratší metráž než stejná, ale světlou barvou obarvená příze. V praxi jsou však tyto rozdíly zanedbatelné.
Každý materiál vlákna má jiné normy vlhkosti
Vlněná klubíčka v našich vytápěných obývácích (zvláště v zimě) jsou vždy trochu "vyschlé" a tím i trochu lehčí. Při normované vlhkosti však délka návinu odpovídá zákonem stanovené cílové hmotnosti. V prádelně nebo venku se klubíčko vlny rychle vrátí na standardní váhu, aniž by bylo možné bez speciálních přístrojů zjistit zvýšenou vlhkost. Vlna je přirozený, úžasný materiál s mnoha pozitivními vlastnostmi. Užívejme si její doteky při nošení a radujme se z jejího pečujícího objetí každý den!
Pamatujme na to, že výše uvedené údaje platí pro 100% vlněná vlákna. Vlákna s jiným složením mají také jiné normy vlhkosti. Například pro bavlnu je hodnota vlhkosti stanovena na 8,5 %, pro syntetické vlákno je pouze kolem 2 %, apod.
Zdroj: langyarns.com