Kdy a jak učit děti plést

Kdy a jak učit děti plést
Kategorie: 
| 2 minuty čtení |
13.2.2021

Učit děti plést je velká radost, kterou můžete společně sdílet a těšit se nejen ze společné práce, ale také z hotového výsledku. Je tu ovšem několik úskalí, která by mohla znamenat frustraci pro vás nebo vaše dítě. Pojďme si o nich něco říci, abyste se mohli připravit na možné situace nebo reakce dětí. Tak, jako ve všech jiných oblastech učení dětí, i tady platí, že dobrá příprava se vyplatí. Porozumíte-li potřebám svých dětí, bude celý proces hladší a radostnější.

 

Kdy je ten správný čas?

Spousta lidí říká, že se naučili plést ve věku 5 nebo 6 let. To ale neznamená, že je to pravidlo. Záleží zejména na tom, jak dítě zvládá jemnou motoriku, koordinaci obou rukou a také, zda dokáže udržet pozornost. Není důvod nikam pospíchat, počkejte, až bude dítě připraveno a hlavně až bude mít samo zájem. Vidí-li vás doma plést, pravděpodobně projeví zájem o učení dítě samo a přirozeně. Bez ohledu na věk je právě toto vhodná doba, využijte ji. Nevadí, pokud ještě dítě není motoricky úplně připraveno, hlavní je jeho zájem.

 

Je důležité vědět, kdy si dát pauzu

Pokud učíte pletení dítě, které dobře neznáte, je dobré postupovat pomalu a snažit se odhadnout, jeho reakce – zda je spíše trpělivé nebo vznětlivé apod.
Z vlastní zkušenosti doporučuji být připraven (a ochoten) výuku raději včas přerušit, pokud je dítě unavené, znuděné nebo se mu práce příliš nedaří. Nedovolte, aby dítě získalo pocit frustrace, pletení je radost, mějte to stále na paměti.

 

Začínáme

Učíte-li pletení velmi malé děti, začněte klidně s pletením na prstech. Můžete také vyzkoušet pletací kroužek nebo začít háčkováním. Cílem je získat u dítěte praxi při práci s přízí, obratnost v prstech, která je důležitá pro manipulaci s pletacími jehlicemi …. a také trpělivost a radost z hotového výsledku. Ukažte dětem, že pletení je skvělá zábava a relaxace.

 

Jakou vybrat přízi a pletací jehlice

Každá pletařka vám určitě potvrdí, že vlněná příze je vděčná a krásně se s ní pracuje. Navozuje příjemný pocit v ruce (samozřejmě za předpokladu, že jde o kvalitní vlnu). Je to velmi vhodné vlákno na učení, odpustí vám spoustu nedokonalostí a dovolí opravit každou chybu. Učení začněte se středně silnou vlněnou přízí. Slabá, ale naopak i hodně silná příze, vám práci ztíží a na učení není vhodná. Nechcete-li hned od začátku investovat do kvalitní vlněné příze, můžete použít i příze s příměsí umělých vláken, fungují podobně, jen nejsou tak příjemné v ruce. Užitečné je zvolit světlejší odstíny, lépe vidíte jednotlivá oka, ale hlavně nechte vybrat dítě samo, ať je spokojené :-). Vděčné jsou samovzorovací příze, kdy dítěti pod rukama vzniká zajímavý barevný vzor, ikdyž plete "pouze" hladce.
Velikost jehlic zvolte větší, než odpovídá síle příze. Dávám přednost dřevěným nebo bambusovým jehlicím, ze kterých příze neklouže a jsou pro malé ruce vhodné.

 

První projekty

Jako první projekt určitě vyberte něco velmi jednoduchého a ne příliš velkého. Osvědčilo se mi nahodit oka a uplést první řady sama, kdy dítě pouze sleduje průběh práce, a teprve potom ho nechat pokračovat dál. Obvykle se začíná pletením hladce, vysvětlíme vytváření krajových a koncových ok a pokud už je dítě zběhlejší a šikovné, přidáme pletení obrace. Nezapomeňte dítě stále povzbuzovat a opakovat mu, že dělat chyby je běžné a že jde všechno opravit. Buďte mu kdykoli k dispozici a trpělivě ukazujte stále dokola. Připomeňte mu, že není důvod cítit se trapně nebo neschopně, každé dítě má své tempo a pokud bude dobře motivované, určitě to zvládne. Koneckonců, číst se také nikdo z nenaučí ze dne na den, chcete to jen trpělivost, čas a motivaci. Hodně chvalte a strhněte je svým nadšením a dobrou náladou.