Jakou přízi vybrat pro jarní a letní pletení

Jakou přízi vybrat pro jarní a letní pletení
Kategorie: 
| 4 minuty čtení |
13.2.2021

V létě trávíme více času venku než doma, při práci na zahradě, na výletech, ale neznamená to, že svůj oblíbený koníček pověsíme na hřebík a odložíme pletení až na zimní večery. Stačí si jen vybrat správný materiál a s radostí se pustit do pletení a háčkování i během léta. Pohodlí ručně pletených oděvů si můžeme dopřávat po celý rok.

 

Nabídka přízí je dnes velmi široká, ale věřte, že vybrat tu správnou na své letní modely, není zase až tak složité. V létě se budeme dobře cítit v oděvech, které jsou lehké a vzdušné. Je dobré vybírat z přírodních materiálů, které naší pokožce svědčí, příjemně chladí a odvádějí vlhkost. Vsaďte na přírodu, budete se cítit skvěle.

 

Merino je na jaro jako stvořené

Na přechodové jarní svetříky, halenky, cardigany, šátky je skvělá merino příze. Má termoregulační vlastnosti a je dostatečně vzdušná. Vhodné je 100% merino, ale i směsové příze merino-bambus, merino-bavlna. Zvolíte-li příze s úpravou superwash, získáte navíc možnost snadné údržby pleteniny v pračce.

 

 

Kvalitní bavlna

Dalším skvělým materiálem na léto je bavlna. Bavlněné příze a pleteniny jsou chladivé a mají dobré absorpční vlastnosti. 100% bavlnu použijte na tvarově méně náročné projekty jako jsou třeba tuniky a volnější svetříky, protože má nižší pružnost. Skvěle se hodí i na háčkování. Vyberte si kvalitně zpracovanou bavlnu s hladkým, lesklým a měkkým vláknem. Svůj 100% bavlněný topík z příze Rellana Tahiti jsem si oblíbila hned, pletení šlo velmi rychle a patří mezi mé oblíbené kousky. Bavlna se výborně doplňuje s dalšími materiály jako je např. merino, panenská vlna, polyamid apod. Taková pletenina je pak příjemně elastická, měkká a poddajná, přitom trvanlivá a vhodná pro nošení během teplých dnů.

 

 

Bambus, moderní a ekologická příze

Při pletení letních modelů vám výborně poslouží bambusové (viskozové) příze. Jde o velmi jemné, hypoalergenní příze s přirozeným leskem, měkké a velmi příjemné při nošení přímo na kůži, kterou krásně chladí. Lze použít i na dětské modely. Podobně jako u bavlny je bambusové vlákno velmi vhodné pro příze s kombinovaným složením. Radost můžeme mít také z toho, že bambusové vlákno je považováno za ekologicky nejméně náročné.

 

 

Nestárnoucí len

Lety prověřeným a typicky letním materiálem je len. Užijte si na vlastní kůži jeho chladivé vlastnosti a udělejte si radost tílkem, topem nebo svetříkem. Pro lněné oděvy navíc platí, že časem a nošením krásní :-). Můžete si vybrat 100% lněnou pletací přízi, nebo přízi se lnem doplněnou o další materiály. Vyzkoušejte třeba moderní směsovou pletací přízi Rellana Elena, kterou tvoří z 58 % len, z 26 % viskoza a zbylých 16 % bavlna. Jde o čistě přírodní přízi s decentními barevnými tóny.