Jak používat značkovače oček při pletení

Jak používat značkovače oček při pletení
Kategorie: 
| 2 minuty čtení |
13.2.2021

Každá pletařka nebo pletař potřebuje dobré značkovače oček. Značkovače jsou malí, ale šikovní pomocníci, které si rychle oblíbíte. Jsou většinou kulatého nebo oválného tvaru, aby hladce klouzaly po pletací jehlici, a obvykle jsou vyrobeny z plastu nebo kovu. Snadno si s nimi označíte konkrétní místo v práci, ať už právě pletete nebo háčkujete. Nezáleží na tom, zda si značkovače vyrobíte sami, nebo si je koupíte - v obou případech je snadno využijete k mnoha účelům.

 

Typy značkovačů

Existují dva základní typy značkovačů - jednoduché kruhové, nebo uzavíratelné ve tvaru srdce, zvířátka, korálků a pod.

  • Kroužek - buď jednoduchý koužek, který lze prostě navléknout při pletení na jehlici, nebo spirálkový kroužek, který můžete provléknout přímo na pletací přízi.
  • Zavírací značkovač - tento typ je všestranější a výborně se hodí pro pletení i háčkování. Značky lze rychle a bezpečně využít k navléknutí na jehlici, ale i  k provléknutí pletací přízí. Princip je podobný jako u zavíracího špendlíku, značkovač můžete otevřít i pevně uzavřít. Je ale lehčí, kratší a širší než klasický zavírací špendlík, takže se s ním podstatně lépe pracuje. Jeho vyvléknutí je velmi snadné a nijak neznehodnotí pleteninu ani pletací jehlici.

 

Jak se značkovače používají?

Značkovače se naučíte rychle používat, je to jednoduché, rychlé a hlavně vám pomohou předejít pletacím chybám a zrychlí práci.

  • Značkovače se běžně používají pro označení konce řádku při kruhovém pletení, kde jinak není zřejmý začátek a konec pletení. Jednoduše si navlečte značkovač na jehlici a při každém ukončení řady ho prostě převlečte na druhou jehlici. Začátek tak máte bezpečně označen a není potřeba ho hledat pracným a nudným počítáním.
  • Značkovače se dále používají jako upozornění na změnu vzoru pletení. Navlečte je na všechna místa, která potřebujete označit - rozšíření, ujímání, rozdělení různých vzorů pletení.
  • Pokud uděláte chybu a všimnete si puštěného oka až po delší době, není vždy nutné párat až k tomuto místu. Pokud vám puštěné oko nenarušilo vzor a není v hotové pletenině příliš vidět, zachrání vás značkovač. Puštěné oko stačí pevně zajistit značkovačem a při dokončovacích pracích ho prostě přichytit přízí v rubu pleteniny.
  • Značkovače dále můžete používat pro počítání upletených řad. Pokud pracujete se vzorem, který se často opakuje, můžete si označit každou řadu, která opakování končí. Nikdy se vám tak nestane, že byste upletli více nebo méně řad, než vzor vyžaduje. S úspěchem tak například budete plést copy a křížit oka vždy ve stejné výšce. Značkovače jsou ale užitečné i v případě, že nepletete opakovacím vzorem - pokud si například označíte každou desátou řadu značkovačem, snadno spočítáte celkový počet řad a tak zajistíte stejnou délku předního i zadního dílu svetru.  

 

Pokud si na značkovače pořídíte vhodnou krabičku nebo sáček, aby se vám neztrácely a měly jste je vždy pěkně po ruce, budete je brzy brát jako přirozenou součást svého pletení a budete si s nimi mnohem jistější. Vyzkoušejte to, je to snadné a přinese do vašeho pletení jistotu a přehled. Dejte jen pozor na své děti, značkovače jsou barevné a lákají ke hře i menší děti, které by je snadno mohly spolknout.


Na co se zaměřit při nákupu značkovačů

Pokud jste se tedy rozhodli si značkovače pořídit, tady jsou základní rady pro jejich nákup.

Nejdůležitější je vědět, zda chcete značkovače otevírací, nebo kroužkové. Další důležitou vlastností je velikost značkovače, pro slabší vlny a bavlny se hodí menší, pro silné vlny a jehlice jsou naopak vhodné větší velikosti značkovačů.

Zjistěte si také, kolik kusů značkovačů prodejce nabízí v balení. Tento údaj se může velmi lišit a rozhodně je lepší mít jich více v záloze. Podle počtu kusů v balení si pak spočítejte, zda budete potřebovat jedno, dvě, nebo více balení. Deset ani dvacet kusů rozhodně není moc, záleží ale samozřejmě na velikosti a složitosti vašeho pletacího projektu. Na svetr jich je určitě potřeba několikanásobně více než na ponožky. Počítejte také s tím, že se vám některé značkovače ztratí, nebo je například budete chtít nechat delší dobu v rozdělaném projektu a mezitím pracovat na jiném.

Značkovače koupíte v běžných švadlenkách nebo kamenných prodejnách s přízí, ale i v e-shopech. Pokud si nechcete klasické značkovače kupovat, můžete použít například kroužky na klíče, spínací špendlíky, korálky apod. Nejsou tak praktické ani hezké, ale poslouží vám také.