Jak pleteme naše ponožky?

Jak pleteme naše ponožky?
Kategorie: 
| 2 minuty čtení |
13.2.2021

Naše ponožky pleteme na pěti jehlicích. Začínáme od lýtkové části přes patu, chodidlo a špičku. Lýtkovou část pleteme pružným vzorem. Pleteme stále dokola na 4 krátkých jehlicích, pátou jehlicí oplétáme. Patu, chodidlo a špičku pleteme žerzejovým vzorem. Na pletací 6-vrstvou přízi použijeme jehlice č. 3 - 3,5. Na pletací 4-vrstvou přízi použijeme jehlice č. 2 - 3.

 

Naše ponožky pleteme na pěti jehlicích

Nahodíme potřebný počet ok na čtyři jehlice takto: začáteční smyčku zavěsíme na první jehlici a rozplétáním nahodíme 13 ok. Další rozpletené oko zavěsíme na druhou jehlici a na ni opět rozplétáním nahodíme 12 ok. Stejně tak na třetí a čtvrtou jehlici. Spletením prvního oka z první jehlice a posledního oka ze čtvrté jehlice oka spojíme (máme 48 ok - na každé jehlici 12). Pátou jehlicí oplétáme po líci stále dokola.

 

Základní postup

Ponožky pleteme pružným vzorem (např. 2 oka hladce, 2 obrace - stále nad sebou). Pleteme stále dokola na 4 krátkých jehlicích, pátou jehlicí oplétáme. Patu, chodidlo a špičku pleteme žerzejovým vzorem. Na pletací 6-vrstvou přízi použijeme jehlice č. 3 - 3,5.

 

Patu pleteme bez vroubků

Ve výši kotníku máme 48 ok. Dalších 8 řad pleteme dokola takto: 24 oka pro patu žerzejovým vzorem (tj. stále hladce); 24 oka pro nártovou část pleteme nadále pružným vzorem (1 oko hladce, pak střídáme 2 obrace a 2 hladce, končíme 2 obrace a 1 hladce). Pak přesuneme 24 ok nártové části na pomocné pletací spony. Nad zbývajícími 24 oky upleteme 16 řad v líci hladce a v rubu obrace. Rozdělíme oka na tři části po 8 okách a vyujímáním zpracujeme zaoblení paty:

1. řada (rub) - 1 krajové oko, 14 obrace, další 2 oka spleteme obrace v jedno oko a práci obrátíme. Na konci řady máme 7 neupletených ok.
2. řada (líc) - 1 oko sejmeme bez pletení, 6 hladce, další 2 oka spleteme přehozeně (tj. první oko sejmeme, druhé upleteme hladce a sejmuté oko přetáhneme přes upletené oko) - práci obrátíme. Na konci řady máme 7 neupletených ok.
3. řada (rub) - 1 oko sejmeme bez pletení, 6 obrace, další 2 oka spleteme obrace v jedno oko a práci obrátíme. Na konci řady máme 6 neupletených ok.
Opakujeme 2. a 3. řadu až do vyujímání všech postranních ok. Na jehlici zůstane pouze 8 středních ok. Pak nabereme krajové oko, oka z pomocné pletací spony a pleteme dokola na chodidlové části hladce a na nártové pružným vzorem:

1. a 2. řada - bez ujímání
3. řada - na rozhraní mezi nártovou a chodidlovou částí splétáme 2 oka v jedno oko (poslední oko chodidlové s prvním okem nártové části hladce a poslední oko nártové s prvním okem chodidlové přehozeně).
4. a 5. řada - bez ujímání
6. řada - ujímání jako ve 3. řadě
Dále pleteme rovně bez ujímání až ke špičce.

 

Pletení špičky

Oka jsou rozdělena rovnoměrně na 4 jehlicích. Pleteme stále hladce a současně ujímáme splétáním obrace, až zůstanou na každé jehlici 4 oka (tj. celkem 16 ok), která spojíme pletacím stehem. Konec příze pečlivě zapošijeme. K tomu se výborně hodí plastová pletací jehla s velkým okem, která přízi netřepí.