Jak pleteme naše ponožky?

Jak pleteme naše ponožky?

 

Naše ponožky pleteme na pěti jehlicích. Začínáme od lýtkové části přes patu, chodidlo a špičku. Lýtkovou část pleteme pružným vzorem. Pleteme stále dokola na 4 krátkých jehlicích, pátou jehlicí oplétáme. Patu, chodidlo a špičku pleteme žerzejovým vzorem. Na pletací 6-vrstvou přízi použijeme jehlice č. 3 - 3,5. Na pletací 4-vrstvou přízi použijeme jehlice č. 2 - 3.

 

Naše ponožky pleteme na pěti jehlicích

Nahodíme potřebný počet ok na čtyři jehlice takto: začáteční smyčku zavěsíme na první jehlici a rozplétáním nahodíme 13 ok. Další rozpletené oko zavěsíme na druhou jehlici a na ni opět rozplétáním nahodíme 12 ok. Stejně tak na třetí a čtvrtou jehlici. Spletením prvního oka z první jehlice a posledního oka ze čtvrté jehlice oka spojíme (máme 48 ok - na každé jehlici 12). Pátou jehlicí oplétáme po líci stále dokola.

 

Základní postup

Ponožky pleteme pružným vzorem (např. 2 oka hladce, 2 obrace - stále nad sebou). Pleteme stále dokola na 4 krátkých jehlicích, pátou jehlicí oplétáme. Patu, chodidlo a špičku pleteme žerzejovým vzorem. Na pletací 6-vrstvou přízi použijeme jehlice č. 3 - 3,5.

 

Patu pleteme bez vroubků

Ve výši kotníku máme 48 ok. Dalších 8 řad pleteme dokola takto: 24 oka pro patu žerzejovým vzorem (tj. stále hladce); 24 oka pro nártovou část pleteme nadále pružným vzorem (1 oko hladce, pak střídáme 2 obrace a 2 hladce, končíme 2 obrace a 1 hladce). Pak přesuneme 24 ok nártové části na pomocné pletací spony. Nad zbývajícími 24 oky upleteme 16 řad v líci hladce a v rubu obrace. Rozdělíme oka na tři části po 8 okách a vyujímáním zpracujeme zaoblení paty:

1. řada (rub) - 1 krajové oko, 14 obrace, další 2 oka spleteme obrace v jedno oko a práci obrátíme. Na konci řady máme 7 neupletených ok.
2. řada (líc) - 1 oko sejmeme bez pletení, 6 hladce, další 2 oka spleteme přehozeně (tj. první oko sejmeme, druhé upleteme hladce a sejmuté oko přetáhneme přes upletené oko) - práci obrátíme. Na konci řady máme 7 neupletených ok.
3. řada (rub) - 1 oko sejmeme bez pletení, 6 obrace, další 2 oka spleteme obrace v jedno oko a práci obrátíme. Na konci řady máme 6 neupletených ok.
Opakujeme 2. a 3. řadu až do vyujímání všech postranních ok. Na jehlici zůstane pouze 8 středních ok. Pak nabereme krajové oko, oka z pomocné pletací spony a pleteme dokola na chodidlové části hladce a na nártové pružným vzorem:

1. a 2. řada - bez ujímání
3. řada - na rozhraní mezi nártovou a chodidlovou částí splétáme 2 oka v jedno oko (poslední oko chodidlové s prvním okem nártové části hladce a poslední oko nártové s prvním okem chodidlové přehozeně).
4. a 5. řada - bez ujímání
6. řada - ujímání jako ve 3. řadě
Dále pleteme rovně bez ujímání až ke špičce.

 

Pletení špičky

Oka jsou rozdělena rovnoměrně na 4 jehlicích. Pleteme stále hladce a současně ujímáme splétáním obrace, až zůstanou na každé jehlici 4 oka (tj. celkem 16 ok), která spojíme pletacím stehem. Konec příze pečlivě zapošijeme. K tomu se výborně hodí plastová pletací jehla s velkým okem, která přízi netřepí.

 

 

 

DOPRAVA

Při nákupu nad 1500 Kč
doprava ZDARMA.

VRÁCENÍ

Na vrácení zboží máte
14 dnů.

DOSTUPNOST

Zásilky expedujeme
do 24 hodin.

VĚRNOST

Věrné zákazníky
rádi odměňujeme.