Jak doma ručně barvit pletací přízi: postup

Jak doma ručně barvit pletací přízi
Kategorie: 
| 3 minuty čtení |
13.2.2021

V předcházejícím blogu Jak doma ručně barvit pletací přízi: příprava jsme si řekli, jaké složení příze je pro barvení vhodné a jaké barvy jsou na daný druh vlákna ty nejlepší.

 

Jak doma ručně barvit pletací přízi

Domácí barvení pletacích přízí je inspirativní, překvapivě snadné a na konci na vás čeká jedinečná příze. Máme pro vás přehledného průvodce ručním barvením pletacích ...

 

Jdeme na to

Krok 1: máčení příze

Přízi v přadenu vložte do hrnce a nechte alespoň 30 minut (klidně i několik hodin) máčet. Všechna vlákna musí dokonale nasáknout, pozor na vzduchové bubliny. Přečtěte si návod na své barvě, většinou se už při namáčení přidává ocet nebo kyselina citronová. Voda by měla sahat těsně nad přízi a musí mít pokojovou teplotu. Přízi nikdy nevystavujte teplotnímu šoku, vždy ji postupně zahřívejte i ochlazujte.

Krok 2: pomůcky po ruce

Než se příze dostatečně nasákne, připravte si pracovní plochu, barvy a pomůcky uvedené v následujících bodech. V případě, že používáte jiné barvy než Jacquard Acid Dye, seznamte se s návodem na vaší barvě a pokud je to nutné, upravte námi uvedený postup. Pracovní plochu si překryjte potravinářskou folií, velmi si tak usnadníte následný úklid. Pokud jste nedali ocet či kyselinu citronovou do máčecí vody, budete je přidávat na začátku barvení. Kyselá složka umožní vláknu barvu dobře nasáknout a také ji v něm zafixuje.

Dále si připravte velkou lžíci, kleště apod. na míchání příze a tenké pracovní rukavice. Hodí se také malá lžička na dávkování práškových barev a lahvičky na její rozmíchání.

 

Krok 3: příprava barvy

Pokud pracujete s práškovou barvou, rozhodněte se, zda ji budete sypat přímo na přízi (špachtlí, malou lžičkou, sítkem...), nebo zda si nejprve připravíte barevný roztok a budete barvu aplikovat „na mokro“. Druhý způsob vám umožní kombinovat práškové barvy mezi sebou a pracovat s jejich intenzitou, abyste dosáhli odstínu a sytosti podle svých představ. Barvy můžete rozmíchat v malé skleničce, ale mnohem lépe se pracuje s praktickými plastovými lahvičkami s dávkovací hubičkou. Pracujte stále na potravinářské folii, vždy se může stát, že se trocha barvy rozsype.

 

Krok 3: Příprava barvy

Krok 4: barvení

Zkontrolujte, zda je hladina vody v hrnci těsně nad přízí, postavte hrnec na sporák. Začněte pomalu zahřívat a aplikujte na přízi barvu podle svých představ. Pomozte barvě proniknout i k vláknům ve spodní části u dna hrnce. Pracujte opatrně, přízi jemně nadzvedávejte, poťupávejte, nemíchejte.

Pokud nechcete melírovat, ale naopak obarvit všechna vlákna rovnoměrně jednou barvou, je lepší rozmíchat barvu v celé lázni a pak teprve vložit předem namočenou přízi.

Jakmile voda dosáhne varu, udržujte teplotu těsně pod bodem varu po dobu 30 minut. Potom odstavte hrnec s přízí ze sporáku a nechte přirozeně zchladnout.

 

Krok 5: chladnutí

Opatrně vyjměte přízi z hrnce. Pokud pracujete s barvami Jacquard a postupovali jste správně, zbyde vám čirá tekutina, pigment z barev se dokonale vstřebal do vlákna.

Přízi pečlivě vymáchejte, nejprve ve vodě s pracím gelem vhodným pro vlnu, potom v čisté vodě. Nezapomeňte, že voda a příze musí mít vždy stejnou teplotu, teplotní šok přízi zplstnatí. Z vyprané příze pak opatrně vymačkejte přebytečnou vodu, výborně k tomu poslouží starý ručník. Mechanické namáhání ždímáním nebo kroucením může opět způsobit zplstnatění. Pak už jen stačí nechat přízi volně doschnout na vodorovné podložce.

 

Krok 6: je hotovo

Gratulujeme, máte hotovo. Teď už jen stačí přízi smotat do klubíčka a pustit se do pletení nebo háčkování.

 

Krok 6: sušení nabarvené příze
Krok 6: nabarvená příze

 

Namotávání příze vám výrazně usnadní manuální navíječ příze a držák na uchycení přadene.

Vystačíte si ale i s židlemi a šikovnýma rukama. Přadeno natáhněte mezi opěradla dvou židlí, odstraňte opatrně upevňovací průvleky a začněte namotávat přízi na 4 prsty jedné ruky. Po několika otočeních přízi z prstů stáhněte, namotávejte nejdříve napříč smyček a pak už tvarujte kulaté klubíčko.