Co znamená GOTS?

Co znamená GOTS?
Kategorie: 
| 2 minuty čtení |
31.3.2023

Víte, co je to GOTS nebo OEKO-TEX a jaký je mezi nimi rozdíl? Poradíme vám, jak se jednoduše vyznat v textilních certifikátech. Stručně a transparentně pro vás shrnujeme základní informace. Textilní svět prošel v posledních letech velkými změnami. Vydal se cestou udržitelnosti, ohleduplnosti k lidskému zdraví, ale také k naší planetě. Na trhu je celá řada výrobků s různými certifikáty a někdy může být obtížné se v nich vyznat. Stručně a transparentně pro vás shrnujeme základní informace.

 

Průvodce základními biotextilními certifikáty.

  1. GOTS - celosvětově nejrozšířenější certifikát biotextilu
  2. OEKO-TEX - certifikát dokládající zdravotní nezávadnost textilu

 

GOTS vs. OEKO-TEX

GOTS

Nejvyšší celosvětově uznávaný bio certifikát. Garantuje splnění nejvyšších ekologických požadavků a sleduje celý výrobní proces od semínka až po distribuci výrobku, a to včetně návazných sociálních a etických norem.

 

GOTS certifikát má dvě úrovně

1. organic – garantuje minimálně 95 % organických vláken. Zbylých 5 % mohou tvořit neorganické příměsy, například umělá vlákna typu lycra ve sportovním a funkčním textilu. Uvedených 5 % je přísně kontrolováno.

2. made with X % organic materials – podmínkou je, že minimálně 70 % vláken je organických, zbylých až 30 % tvoří neorganické příměsy s velmi přísnými regulacemi.

 

Pro výrobky certifikované GOTS platí, že

  • neobsahují geneticky modifikované (GMO) látky,
  • nekombinují bio- a konvenční bavlnu (vlnu),
  • jsou fair trade (dodržují sociální standardy) při pěstování, výrobě, balení i distribuci, včetně marketingu.

 

Certifikace i následné kontroly výrobců, zpracovatelů i obchodníků provádí nezávislý orgán a poskytuje tak spotřebiteli záruku důvěry.

 

Zajímá vás, jak si ověřit, zda je příze vyrobena eticky i ekologicky a zda jsou dodržovány dobré životní podmínky zvířat? Podívejte se na krátké video Britty Kremke, majitelky společnosti BC Garn, která vysvětluje aspekty certifikace GOTS v různých fázích výrobního procesu, od farmy až po obchod.

 

 

Co nám certifát GOTS zaručuje?

Jednoduše řečeno nám dává jistotu, že si kupujeme výrobek, který je pro naše zdraví 100 % bezpečný. Neobsahuje žádné pesticidy, herbicidy, těžké kovy a další nebezpečné látky, které jsou v konvenčním textilu běžně obsaženy. To se týká nejen základních materiálů, ale i použitých barviv, obalů apod.

 

Zároveň víme, že během výroby byly zachovány bezpečné a spravedlivé pracovní podmínky a všem zaměstnancům se dostává odpovídající sociální péče. Jde o skutečný bio certifikát uznávaný na celém světě.

 

OEKO-TEX

Jde o certifikát, který posuzuje pouze zdravotní nezávadnost výrobku. Takto označené výrobky nabízejí zdravější alternativu ke konvenčním tkaninám. Certifikát testuje výrobky na přítomnost škodlivých látek v konečném výrobku a omezuje jejich obsah.

 

Nezohledňuje podmínky pěstování, zpracování, výroby nebo distribuce výrobku. Není tedy klasickým bio certifikátem, ale z hlediska našeho zdraví dokládá rozdíl oproti konvenčním materiálům. Výrobky jsou pravidelně prověřovány a v případě odchylek je certifikát odebrán.

 

Je pro nás dobrým signálem, že výrobek s tímto logem nebude škodit našemu zdraví a je vhodnější než konvenční výrobek bez loga OEKO-TEX.

 

Austermann EXP je ekologická úprava vlny pro praní v pračce

Ovčí vlna je přírodní materiál, který nám přináší mnoho pozitivního. Díky moderním technologiím ji umíme zpracovat tak, že je velmi jemná, hebká a příjemná na nošení... Chci číst dál